Mała Wioślarska

Mała Wioślarska

Zawody organizowane przez nasze Towarzystwo dla młodych wioślarek i wioślarzy z czterech bydgoskich klubów: BTW, BKW, RTW Bydgostii i Zawiszy.

Tegoroczna XIII edycja odbędzie się 1 czerwca 2024.

Zgłoszenia ruszają już wkrótce...

Mała Wioślarska i jej początki...

Pośród wielu imprez klubowych, na których spotykają się członkowie BTW jedna z nich jest dedykowana szczególnie do zawodników. Jest ona organizowana w pobliżu terminu Dnia Dziecka i nosi nazwę Dnia Młodego Wioślarza. Przez szereg lat zawodnicy, ich rodzice i działacze klubowi spotykali się na przystani, gdzie odbywał się festyn z zabawami sprawnościowymi połączonymi z nagrodami zakończony wspólnym grillem. Pomysłowość w organizowaniu konkurencji była zawsze ogromna. Do klasyki należały: przeciąganie liny, wyścigi w workach, wyścigi na ergometrach. Niezwykle zabawne i nowatorskie były wyścigi z piłką na piórach wioseł, przedmuchiwanie piłki w misce z wodą, napełnianie wiadra wodą z rzeki za pomocą kubka. Najwięcej emocji rozpalały wyścigi na Brdzie na łodziach czwórkach typu „C”. Osady były złożone z dziewcząt i chłopców z różnych grup wiekowych. Zabawne były inscenizacje, na których zawodnicy przedstawiali swoich trenerów i siebie na treningach. I choć nikt się nie przyznawał do tego, że to jest Dzień Dziecka to i młodzi i ci bardzo dorośli bawili się na równi.

 W 2012 roku Zarząd Klubu postanowił przenieść tradycję Dni Młodego Wioślarza w przestrzeń publiczną. Uznano, że zmieniając trochę formułę tego festynu na bardziej sportową i pokazując tą aktywność szerszej publiczności będzie można wesprzeć nabór kandydatów na wioślarzy do klubu i do klasy sportowej prowadzonej w Zespole Szkół nr 8 na ul. Pijarów. Aby promocja wioślarstwa i promocja BTW miała współczesny wydźwięk reklamowy postanowiono nadać tej imprezie nazwę „Mała Wioślarska – Dzień Młodego Wioślarza na Miedzyniu”. W tej nazwie jest odniesienie do Wielkiej Wioślarskiej – największego święta wioślarskiego w Bydgoszczy, rozgrywanego tradycyjnie we wrześniu. Mała Wioślarska, rozgrywana w sobotę blisko daty 1 czerwca, na Kanale Bydgoskim w okolicy przystani „Gwiazda” została pomyślana, jako regaty, w których biorą udział najmłodsi wioślarze – młodzicy. Konkurencja rozgrywana jest na dystansie ok. 200 m a zawodniczki i zawodnicy startują na skifach (łódź jednoosobowa). Pierwsza edycja została przeprowadzona 2 czerwca 2012 roku, a udział w niej wzięli jedynie zawodnicy BTW. Był to chrzest dla organizatorów, którzy musieli zadbać o transport, szatnie, sanitariaty, bezpieczeństwo na obcym akwenie. Poza regatami młodzików na jedynkach odbyły się też wyścigi na czwórkach typu „C” i wyścigi na „bączkach wioślarskich”. Po regatach i zabawach sprawnościowych wszyscy uczestnicy i goście zostali nakarmieni pyszną grochówką przez mistrza grilla i cateringu, członka zarządu BTW – Andrzeja Klorka. Impreza wypadła bardzo udanie i w zmienionej i poprawionej formie doczekała się kolejnych edycji. Od drugiej edycji przeprowadzonej 25 maja 2013 roku regaty mają prawdziwie sportowy charakter. Biorą w nich udział młodzicy – dziewczęta i chłopcy z wszystkich bydgoskich klubów wioślarskich. Uczestnicy regat startują w eliminacjach płynąc samodzielnie dystans 200 m na czas. Potem rozgrywane są finały w poszczególnych kategoriach dziewcząt i chłopców. Ci, którzy uzyskali 3 i 4 czas płyną równolegle walcząc o brązowy medal. Po nich startują także równolegle zawodnicy z dwoma najlepszymi czasami walcząc o medale złoty i srebrny. Do rywalizacji w drugiej edycji Małej Wioślarskiej stanęło 20 zawodniczek i zawodników. Przy zimnej, wietrznej i deszczowej pogodzie rozegrała się bardzo emocjonująca rywalizacja w wyniku, której zwyciężyli:

dziewczęta
1 miejsce Joanna Kocikowska BKW
2 miejsce Roksana Żurek RTW Bydgostia
3 miejsce Zuzanna Maćkowska BKW
chłopcy
1 miejsce Michał Zabdyr BTW
2 miejsce Krystian Danowski BTW
3 miejsce Wojciech Szwarc BTW


Trzecia edycja Małej Wioślarskiej została rozegrana 24 maja 2014 roku. Tym razem do rywalizacji stanęło 29 zawodniczek i zawodników. Pogoda dopisała i choć nie brakowało wywrotek to regaty należy zaliczyć do bardzo udanych. W rywalizacji zwyciężyli:

dziewczęta
1 miejsce Angelika Konecka RTW Bydgostia
2 miejsce Nicole Pachura BKW
3 miejsce Paulina Eliasz RTW Bydgostia
chlopcy
1 miejsce Artur Małecki RTW Bydgostia
2 miejsce Piotr Buczkowski Zawisza
3 miejsce Dominik Piotrowski BTW

Od drugiej edycji patronat nad Małą Wioślarską objęło Porozumienie „Bydgoskie Wioślarstwo”. Dzięki temu organizacja imprezy, która spoczywa na BTW została wsparta przez wszystkie bydgoskie kluby wioślarskie.
Szukaj